BİZE ULAŞIN

Her konuda çekinmeden bize danışabilirsiniz.

Satın alma süreci nasıl işliyor?
2 Türlü işleniyor ; Eğer projeden bir yer alınıyor ise sözleşme ile yarım saat içerisinde    alabiliyorsunuz.Ancak tapusu hazır bitmiş bir gayrimenkul alınıyor ise belli bir miktarda depozit (kaparo) verildikten sonra bakanlar kuruluna başvurarak (1-2 ay sonra ) mal edinme izninin çıkması beklenir. Ardından tapu devri gerçekleştirilebilir.

Eğer ödemenin tamamı nakit ise bakanlar kurulu izninizin çıkmasını beklenmeden nother kanalı ile resmi satış sözleşmesi yaparakta dairenizin hemen sahibi olabilirsiniz . Noter satışı esnasında sizden önceki mal sahibinin vekaleti alarak  bakanlar kurulu izniniz çıktıktan sonra eski mal sahibi olmadan gayrimenkul tapu devrini kendi üzerinize alabilirsiniz.

Ancak kredili işlemlerde  kredinizin onaylanması için bakanlar kurulu sürecini beklemek zorunludur.

Daha fazlası için bize yazabilir  veya arayabilirsiniz.
Kaç gayrimenkul alınabiliyor?
Kişi başı 1 (bir) adet alınabiliyor. Ancak aileniz 3 veya daha fazla kişiden oluşuyor ise her bir birey için 1’ er (birer) adet alınabilir. Fakat gelecekte kanun değişikliği olur ise bu rakamlar o günkü kanuna göre farklılık gösterbilir. Daha fazlası için bize yazabilir  veya arayabilirsiniz. Daha fazlası için bize yazabilir  veya arayabilirsiniz.
Farklı koçan (tapu ) tipleri nelerdir?
En çok telaffuz edilen 4 adet Tapu Türü vardır.

Bunlardan en çok kullanılanı Eşdeğer Tapu ve Türk Tapudur.Diğerleri ise Mücahit Tapu ve Tahsis Tapudur. Türk Tapu ve Eşdeğer Tapuya Bankalar  %80 oranından krredi verir iken , Mücahit ve Tahsis Tapularına %65 oranında bankalar kredi vermektedir. Daha fazlası için bize yazabilir  veya arayabilirsiniz.
Projelerden gayrimenkul almak nasıl oluyor?
Projeden gayrimenkul alırken satış işlemi satış sözleşmesi ile gerçekleşmektedir. Bu işlem    ise ; Firma ya ve Projeye göre değişmekle beraber genelde %30 veya %35 peşinat ödeyip (ortalama %5 kaparo önden alınır ) , Kalan bakiyeyi ise anahtar teslime kadar 3 ayda 1 veya 4 ayda 1 faizsiz elden taksitler ile 3 veya 4 yıl boyunca ödenir.
Peki Güvenilir mi  ?
Yapılan bu satış sözleşmesi ile vergi dairesine götürülüp 1000/5 (binde beş )oranında vergisini ödeyerek pullatılır.  Ardından tapu dairesine götürülüp üzerine ŞERH koydurarak devlet tarafından güvence altına alınır. Daha fazlası için bize yazabilir  veya arayabilirsiniz.
Gayrimenkul alırken kredi kullanılabiliyor mu?
Evet, Türkiye’deki gelirinizi belgelemek koşulu ile kredi puanınızda uygun olduğu taktirde buradaki mevcut Türkiye Bankalarından Kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha fazlası için bize yazabilir veya arayabilirsiniz.
Hangi koşullarda kredi kullanılabiliyor?
Bakanlar Kurulu izniniz onaylandıktan sonra Türkiye’deki bankaların faiz oranlarına yakın , kanuni herhangi bir üs limit olmaksızın kredibilitenizin izin verdiği ölçüye kadar ve alınacak gayrimenkul değerinin %80 oranını geçmeyecek şekilde kredi kullanabilirsiniz. Daha fazlası için bize yazabilir veya arayabilirsiniz.
Oturum izni nasıl alınabiliyor?
KKTC ‘ de oturum izni alabilmenizin farklı yolları vardır. Bunlardan biri fiyatdan bağımsız olarak bir gayrimenkul satın almaktır. Ancak öğrenci olmak veya çalışmakta oturum izni almanın diğer yöntemleridir. Daha fazlası için bize yazabilir veya arayabilirsiniz.
Oturum izini gayrimenkul değeri ile ilgili mi?
Hayır ,ilgili değildir. Herhangi bir alt limit yoktur.
Gayrimenkul ile vatandaşlık alınabiliyor mu?
Hayır verilmiyor ve bunun gayrimenkul değeri ile bir bağlantısı yoktur. Daha fazlası için bize yazabilir veya arayabilirsiniz.
KKTC’ den Güney Kıbrısa geçiş yapılabiliyor mu?
KKTC üzerinden TC vatandaşları Güney Kıbrıs tarafında direk geçiş yapamamaktadır. schengen vizesi İLE Yunanistan’a gidip ordan Güney Kıbrıs Rum Yönetiminden vize alıp o şekilde geçiş yapabilirsiniz. Daha fazlası için bize yazabilir veya arayabilirsiniz.
Kiralanan gayrimenkulden vergi hükümlülüğü oluşuyor mu?
Evet oluşuyor. Kira kontratınız Türk lirası cinsinden ise %8 , döviz cinsinden ise %13 üzerinden vergilendirme yapılmaktadır. Daha fazlası için bize yazabilir veya arayabilirsiniz.
Yatırım için hangi bölge / yaşam sağlamak için hangi bölgeler tercih edilmelidir?
Projeden yatırım için en popüler bölgeler İskele ve Esentepe bölgeleridir. Yaşamak için veya sabit kira getiri için ise en popüler yatırım bölgesi Girne‘dir.
Türkiye’ye göre gayrimenkul fiyatları nasıldır?
Hem Türkiye‘ye göre hemde bir çok Avrupa ülkelerine göre gayrimenkul satış fiyatları 1/2 hatta yerine göre 1/3 oranında daha avantajlıdır. Amortisman süresi 8 ile 13 yıl arasındadır. Bu süre bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir. Daha fazlası için bize yazabilir veya arayabilirsiniz.
Gayrimenkul alırken yapılan standart ödemeler nelerdir?
Tapusu ilk defa çıkacak Sıfır bir daire alınıyor ise satış bedelinin %5 i oranından TL cinsinden KDV si , Trafo ,katkı payı ve alt yapı bedelleri STG (İngiliz sterlini ) cinsinden ,ilk alım için %3, diğer alımlar için %6 tapu harcı ise yine TL cinsinden ödenmektedir. Ancak bazı durumlarda 2. El gayrimenkul satın alıyor olsanız bile Satıcı dairesini sözleşme ile satın almış olup tapusunu henüz kendi adına çıkartmamış olabilir , bu durumlarda tapu ilk defa kimin adına çıkacak ise KDV ve alt yapı bedellerini o kişi ödemek zorunda kalabilir. Daha fazlası için bize yazabilir veya arayabilirsiniz.
Gayrimenkul alırken nelere dikkat edilmelidir?

Yatırım için alınıyor ise ilk olarak yatırım yapılan bölgenin yatırım değerine bakılması gerekir. Projeden yatırım planlanıyor ise müteahhit firmanın referanslarına ,tecrübesine ve iş kalitesine dikkat edilmelidir. Kredi ile alım yapılacak ise ve kredi çekildecek miktar önemli ise tapunun tipine dikkat edilmelidir. Tüm yatırımlarınızda size yardım edecek olan kuruluşun bu işlemleri Resmi olarak yapıp yapmadığına ve güvenilirliğine dikkat edilmelidir.